Bizi Takip Edin:

Küçükbaş Yemleri

Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlar çayır ve meradan en iyi yararlanabilen ve kaba yemleri de daha iyi değerlendirebilen hayvanlardır. Anaç koyun ve keçiler belirli dönemler dışında yaşama payı düzeyinde ve yağlandırılmadan beslenirler. Ancak gebeliklerinin son üçte birlik döneminde ve süt verdikleri dönemin ilk bir iki ayı iyi bir beslenme programı yapılması gerekir. Yine koç katımından önce anaçların kondisyonları 1 puan artacak şekilde beslenmeleri gebelik ve ikizlik oranlarını artırır. Anaç koyun ve keçileri bu dönemler dışında aşırı beslemekten ve yağlandırmaktan kaçınılmalıdır.


Kuzu ve toklular ise yetiştirme amaçlarına uygun (damızlık ya da besi) farklı yoğunlukta beslemeye tabi tutulurlar. Damızlık amaçlı kuzulara iyi gelişmelerini sağlayan fakat yağlandırmaktan kaçınılan bir besleme programı uygulanmalıdır. Besi kuzuları ve besi amaçlı tutulan toklular ise bir kısım kaba yeme ilaveten kaliteli ve dengeli besi yemleri ile yoğun beslemeye tabi tutulurlar. Konsantre yem yoğunlukları hedeflenen kesim ağırlığı ve yaşa göre değişebilir. Beside kullanılacak yem idrar yolu tıkanmalarına yol açmamalıdır. BÜKE YEM toklu ve kuzu besi yemleri bu amaçla özel olarak formüle edilmiştir.


Kuzu ve oğlakların beslenmesinde aynı buzağılarda olduğu gibi sütten kesime kadar kaliteli bir buzağı başlangıç yemi yedirilmelidir. Aksi halde kuzu ve oğlaklarda yetersiz gelişme ve sağlık problemleri meydana gelir, yaşama güçleri düşük olur.

Online Ödeme

Hizmet kalitemizi artırmak adına internet sitemizde çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.