Bizi Takip Edin:

Süt Yemleri

Süt ineklerinin sağım dönemindeki besin maddeleri ve enerji ihtiyaçları başlıca yaşama payı ve verim payı ihtiyaçlarının toplamından oluşur. Bu ihtiyaçlara ilk doğumunu yapmış düvelerde büyüme ihtiyaçlarını da eklemek gerekir. Hayvanların bu ihtiyaçlarını değiştiren faktörleri hayvana ve çevreye bağlı faktörler olarak ikiye ayırabiliriz. Hayvana bağlı faktörler hayvanın canlı ağırlığı, vücut kondisyon skoru, verdiği süt miktarı, laktasyon sayısı ve laktasyon günü olarak sıralanabilir. Çevreye bağlı faktörler ise iklim ve barınak koşulları ile hayvan refahı ve sürü yönetim şeklidir. Dolayısıyla bir inek ya da hayvan grubu için uygun bir yem programı hazırlamak için, öncelikle, yukarıda anlatılan birçok faktörü dikkate almak ve hayvanın günlük ihtiyaçlarını doğru belirlemek gerekir.


Günlük ihtiyaçlar belirlendiğinde, besleme programının doğru ve dengeli olması için, işletmedeki mevcut kaba yemlerin kalitesi ve besin maddeleri değerleri dikkate alınarak doğru süt yeminin seçilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda, işletmenin kendi olanakları ile temin etmiş olduğu konsantre yemler de, varsa bunlarla iyi bir besin maddeleri kombinasyonu oluşturacak doğru fabrika yemi seçilmelidir. Bu seçimlerin iyi yapılması dengeli ve verimli bir besleme yanı sıra yetiştiriciler için ekonomik besleme programlarının yapılabilmesini sağlayacaktır.


Bu nedenle, BÜKE YEM hayvanlara ve işletmenin imkanlarına ait birçok değişkeni dikkate alarak, farklı ihtiyaçlara uygun çeşitlilikte süt yemleri üretmektedir. BÜKE YEM tarafından üretilen süt yemleri formüle edilirken ilk şart olarak hayvanların ve bu hayvanlardan elde edilecek ürünleri tüketecek insanların sağlığına asla zarar vermeyecek özellikte olması dikkate alınır. Aynı zamanda da ürünün kullanılacağı hayvanın süt ve döl verimi ihtiyaçlarını karşılayacak besin maddeleri kriterleri de dikkate alınır ve hedeflenen hayvan grubunun ihtiyaçlarına göre besin maddeleri kompozisyonu oluşturulur. Bu amaçla, yem formüllerini oluştururken farklı besin maddesi ve enerji yoğunluğuna sahip olsalar da her bir yem çeşidi için kalite kriterleri ile ilgili ciddi standartlar oluşturulmuştur ve bu kriterlerden taviz verilmesi hiçbir zaman söz konusu edilemez.


İşletmenizde kullanacağınız yem çeşitlerinin seçimlerinde ve bunların kullanılacağı beslenme programları hakkında BÜKE YEM Bilimsel Çalışma Grubu ya da teknik sorumlularımızdan bilgi alabilirsiniz.

Online Ödeme

Hizmet kalitemizi artırmak adına internet sitemizde çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.